Impresja z obchodów Dnia Patrona autorstwa Filipa Wysoczańskiego, studenta socjologii UŁ, uczestnika działań, które odbyły się 7 grudnia 2021 w Szkole Podstawowej nr 81 w Łodzi:
Galeria Gieni, która obóz przeżyła
Ogromnym sukcesem promocyjnym naszego projektu okazała się Galeria Gieni, która obóz przeżyła. Otwarcie Galerii było jednym z działań, które złożyły się na obchody Dnia Patrona, które odbyły się 7 grudnia 2021 w SP 81 w Łodzi. W 1966 roku SP 81 w Łodzi otrzymała imię Bohaterskich Dzieci Łodzi, które miały symbolizować ofiary dziecięcego obozu przy ulicy Przemysłowej w Łodzi. Galeria działa na ogrodzeniu SP 81 w Łodzi. Szkolne ogrodzenie prowadzi od szkoły w kierunku Pomnika Pękniętego Serca, także oficjalnie symbolizującego dziecięce ofiary obozu. Wychudzona postać dziecka, będąca cześcią pomnika, została nazwana Chudym. Od początku Galeria cieszyła się dużym zainteresowaniem przechodniów (rodziców z dziećmi, mieszkańców pobliskiego osiedla, spacerowiczy w pobliskim parku). Działalność Galerii zainicjowała prezentacja Galerii Aniołów (autorskie rysunki uczniów SP 81) oraz pokonkursowa wystawa (prace nadesłane na konkursy na przewodnik po terenie byłego obozu oraz na logo www). Prezentacji anielskich wizerunków i prac konkursowych towarzyszyła prezentacja informacji o projekcie, w tym www.
Obchody Dnia Patrona 7 grudnia 2021
Otwarcie Galerii było jednym z działań obchodów Dnia Patrona 7 grudnia, na które złożyły się:
- otwarcie Galerii Gieni, która obóz przeżyła,
- organizacja i prezentacja wystawy pokonkursowej,
- organizacja i prezentacja Galerii Aniołów,
- przygotowanie Łańcucha Pamięci i przeprowadzenie go między budynkiem SP 81 a Pomnikiem Pękniętego Serca,
- organizacja i przeprowadzenie debaty z udziałem studentów Instytutu Socjologii i uczniów SP 81,
- oprowadzanie studentów po szkolnej Izbie Pamięci przez uczniów,
- ubieranie choinki Gieni,
- inauguracja akcji „Czytanie Gieni”,
- badanie wieku obozowej gruszki,
- pisanie „Apelu do ludzi”,
- uroczystość pod pomnikiem.
Nowi sprzymierzeńcy pamięci o ofiarach obozu
W działaniach projektowych współpracowała społeczność SP 81 w Łodzi i studenci Instytutu Socjologii UŁ. Razem organizowali wystawę, przeprowadzali Łańcuch Pamięci, ubierali choinkę Gieni, badali wiek obozowej gruszki, przygotowywali apel…
Ich działania zostały zarejestrowane, a wybór materiałów trafił na www oraz FB. Został też zaprezentowany podczas uroczystego podsumowania projektu. Prezentujemy je poniżej. Komunikat prasowy dot. obchodów Dnia Patrona w SP 81 7 grudnia został wysłany do łódzkich lokalnych mediów. W odpowiedzi na informację przesłaną przez Stowarzyszenie, uroczystości 7 grudnia filmowała ekipa TVP Łódź i relację przygotowywało Radio Łódź.
Dyskusja uczniów i studentów
Podobnie jak w przypadku dyskusji z 12.11.2021, w której wzięli udział specjaliści różnych dziedzin oraz praktycy zajmujący się upamiętnianiem ofiar obozu, dotyczyła nazwy obozu i jego klasyfikacji. Poniżej udostępniamy zapis audio dyskusji. Zapraszamy do jej wysłuchania. Jest przykładem, w jak nieoczywisty sposób można dyskutować o pozornie oczywistych kwestiach. Na uwagę zasługują zaskakujące, odkrywcze pomysły młodych uczestników debaty, dojrzałość ich opinii i sama kultura rozmowy.
Domyślna treść artykułu.
W każdym nowo utworzonym artykule pokaże się wpisany tutaj tekst. Wpisz więc tutaj domyślną treść nowego artykułu lub instrukcję dodawania nowego artykułu dla swojego klienta.